Do seznamu na dovolenou si připište i pojištění proti terorismu

30.12.2020

Zpráv o teroristických útocích nebo válečných konfliktech je stále více. Stávají se i na místech, která byste ještě v nedávné době považovali za absolutně bezpečná. Je tedy těžké odhadnout, kde to může být příště. Zbývají nám nejspíš dvě možnosti: nikam nejezdit nebo se kvalitně pojistit, pokud už na cesty vyrazíme. 

Pořád se něco děje

Zažili jste někdy pocit, kdy Váš blízký člověk vycestoval do zahraničí a Vy jste ve zprávách zaslechli zprávu o tom, že v dané oblasti explodovala bomba nebo došlo k jinému teroristickému útoku? Ten pocit lze těžko popsat. V tu chvíli řešíte: kam nejdřív zavolat, kde si ověřit tuto informaci, kdo by mohl mít poslední zprávy o cestovatelích apod. Snažíte se hned spojit s dotyčným, který se má na daném místě nacházet a zjistit, jestli je v pořádku.

Já jsem tuto situaci nedávno zažila a hned se mi vybavil rozhovor s kolegyní Gábinou, která mi popisovala, že jsme jednoho z klientů nedávno pojišťovali, v rámci životní pojistky, i na rizika následků teroristického útoku. Vzhledem k tomu, že díky svému povolání často cestuje do zemí, kde je vyšší nebezpečí terorismu, doporučili jsme mu krytí těchto rizik pojistkou.

A na základě všech těchto událostí, jsem se rozhodla, připravit pro Vás aktuální srovnání nabídek na českém pojišťovacím trhu.

Pojišťovny nabízejí dva základní produkty, které kryjí rizika spojená s možným teroristickým útokem: životní a cestovní pojištění. Některé pojišťovny, které např. nenabízí životní pojištění, kryjí tato rizika v rámci úrazových pojistek.

Krytí následků teroristického útoku

Pokud se podrobně podíváme na pojistné podmínky, zjistíme, že následky teroristických činů kryje většina smluv cestovního pojištění. Naopak u životních pojistek by v případě nezaviněné smrti či trvalé invalidity vyplácelo plnění pouze 6 z 14 pojišťoven, u kterých jsem procházela pojistné podmínky.

Srovnání krytí následků teroristických útoků u cestovního
a životního pojištění jednotlivých pojišťoven


zdroj: pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven volně přístupné na internetu,
tabulka je aktuální k 30. 4. 2016.


Důvěřuj, ale prověřuj

Při plánování cesty do zahraničí vždy platí, prověřit si varování Ministerstva zahraničních věcí. Pokud bude takové varování vydáno a Vy přesto do dané země vycestujete, v případě škodní události tak nemáte právo na vyplacení pojistného plnění. Když bude varování vydáno v době, kdy už se nacházíte na daném místě, cestovní pojištění pak následky útoku kryje. Stejné je to také při vydání varování Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Když se i přes všechna varování rozhodnete vycestovat do oblasti, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů, doporučujeme Vám, registrovat se v databázi DROZD. Jde o Dobrovolnou registraci občanů České republiky, která umožňuje účinně organizovat pomoc v nouzi, v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

To, co Vám na základě všech nabytých informací můžeme doporučit je:

  • Rozhodně si v aktuální celosvětové situaci sjednávejte cestovní pojištění i s krytím následků teroristických činů - nikdy bohužel nevíte.
  • V případě životní pojistky zvažte, jak moc jste v rámci své práce, koníčků, popř. místa bydliště, ohroženi možností teroristického útoku.
  • Mějte na paměti, že i když máte cestovní pojištění, ale nerespektujete varování Ministerstva zahraničních věcí, nemáte právo na vyplacení pojistného plnění v případě škodní události.
  • Vždy se ptejte na aktuální pojistné podmínky při sjednávání cestovního i životního pojištění.

Přeji Vám šťastnou cestu a bezpečný návrat domů. Nezapomínejte na svou rodinu a blízké a často jim z cest volejte a piště, protože o Vás mají strach a potřebují vědět, že jste v pořádku.